Laboratory Refrigerators
Laboratory refrigerators are designed with special features and options for use in the laboratory, as opposed to simpler models intended for purely domestic, catering, or other uses. Together with laboratory freezers, laboratory refrigerators are essential equipment in most laboratories and include a range of refrigerator and freezer accessories.
The primary function of a laboratory refrigerator is to maintain a defined, internal storage temperature (typically in the +1°C to +15°C range) in order to provide secure storage and protection of temperature-sensitive products, samples, specimens, chemicals, drugs, solutions, and other substances.
Laboratory refrigerators are manufactured in a range of capacities and dimensions. They are usually supplied with one or more shelves, compartments, and/or drawers, which may often be height-adjustable or reconfigurable. Benchtop, under-counter, or upright, floor-standing models are available to suit overall storage requirements and installation space.
What Advanced Features Are Available with Laboratory Refrigerators?
• Integrated electronic control systems for precise, energy-efficient temperature regulation
• Digital displays and touchscreen temperature control panels
• Optical or acoustic alarm systems for over- or under-temperature warnings
• Environmentally friendly refrigerants and insulation
• Spark-proof interiors for storage of flammable materials
• Access ports for thermometer probes and other devices
• Remote temperature monitoring capabilities
• Secure locking systems
• Fan-assisted cooling for stable temperature control and rapid temperature recovery after door opening
• Automatic defrosting routines
• High ambient temperature operating tolerances
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (14)
- (3)
- (4)
- (2)
- (4)
- (6)
- (7)
- (4)
- (3)
- (4)
- (1)
- (40)
- (5)
- (3)
- (2)
- (30)
- (5)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (3)
- (6)
- (8)
- (1)
- (4)
- (1)
- (16)
- (4)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (3)
- (12)
- (31)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (158)
- (98)
- (3)
- (34)
- (4)
- (1)
- (6)
- (11)
- (94)
- (34)
- (26)
- (24)
- (1)
- (8)
- (11)
- (21)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (79)
- (63)
- (157)
- (2)
- (11)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (95)
- (11)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (70)
- (19)
- (2)
- (10)
- (9)
- (1)
- (157)
- (11)
- (87)
- (10)
- (24)
Filtered Search Results
Valiteq ALLERTEQ 1C ASEPTICTECHNIQUE
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3347646 ALLERTEQ 1C ASEPTICTECHNIQUE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Horizon Scientifc CF SOLID DOOR VAC REFRIGERATOR
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3626813 CF SOLID DOOR VAC REFRIGERATOR
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Caron Products And Services CARON PRODUCTS AND SERVICES
NC3971415 SS PERFORATED SHELF KIT 33CF
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Felix Storch Inc ACCUCOLD 2.83 CU.FT. VACCINE FRIDGE NIST CALIBRATED DATA LOGGER ADA
ACCUCOLD 2.83 CU.FT. VACCINE FRIDGE NIST CALIBRATED DATA LOGGER ADA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Horizon Scientifc 47 CUFT DS GLS DOOR LAB REFRIG
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3855057 47 CUFT DS GLS DOOR LAB REFRIG
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ TSG Series Sample Prep Refrigerators PROMO
Equipped with a duplex outlet and access ports are built to help meet temperature-controlled sample preparation needs, offering quiet operation, outstanding performance, and sustainable design. The interior convenience outlet offers flexibility and easy setup of benchtop equipment within the chamber.
| Warranty | 4 Years Parts and Labor, 1 Additional Year Compressor Parts |
|---|---|
| Plug Type | NEMA 5-15 |
| Refrigerant | R290 |
| Cabinet Material | Painted Steel |
| Compressor | Top-mounted |
| Ports | 1 Rear Access Port, 2 Side Access Ports |
| Temperature (Setpoint) | 5°C |
| Capacity (English) Shelf | 100 lb. |
| Monitoring Options | SMART VUE Compatible, Remote Alarm Contacts |
| Control Type | Capacitive touch |
| Capacity (Metric) Shelf | 45 kg |
| Defrost | Automatic |
| Style | Freestanding |
| Temperature Range | 3°C to 7°C |
| Certifications/Compliance | cULus,ENERGYSTAR,EPA SNAP |
| Exterior Finish | Painted Steel |
Thermo Scientific™ TSV Value Convertible Freezer/Refrigerator PROMO
Flexible and economical laboratory storage.
Fisherbrand™ Isotemp™ FBG Series Solid Door Laboratory Refrigerators PROMO
Designed from the ground up to protect your work. Solid Door Laboratory Refrigerators offer quiet, intuitive operation with excellent temperature performance, sustainable design and manufacturing, and an outstanding warranty.
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz |
|---|---|
| Plug Type | NEMA 5-15 |
| Door Style | Solid |
| Refrigerant | R290 |
| Cabinet Material | Painted Steel |
| Ports | 1 Rear Access Port |
| Interior | White (Painted) |
| Access Security | Key Lock |
| Monitoring Options | SMART VUE Compatible, Remote Alarm Contacts |
| Type | Solid Door Refrigerator |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Shelves | 4 Adjustable |
| Temperature Range | 3°C to 7°C |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | cULus |
| Exterior Finish | Painted |
Fisherbrand™ Isotemp™ FBG Series Pharmacy Refrigerator PROMO
Specialized for clinical and pharmaceutical applications, these pharmacy refrigerators are purpose built from the ground up to meet NSF 456 vaccine storage standards to ensure maximum security and temperature stability for vaccines, pharmaceuticals, and other cargo.
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz |
|---|---|
| Warranty | 3 Years Parts and Labor and 2 Year Compressor |
| Plug Type | NEMA 5-15 |
| Door Style | Glass |
| Refrigerant | R290 |
| Cabinet Material | Painted Steel |
| Ports | 1 Rear Access Port |
| Interior | White (Painted) |
| Access Security | Key Lock |
| Monitoring Options | SMART VUE Compatible, Remote Alarm Contacts |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Temperature Range | 3°C to 7°C |
| No. of Doors | 2 |
| Certifications/Compliance | cULus |
| Exterior Finish | Painted |
Fisherbrand™ Isotemp™ FBG Series Solid Door Laboratory Refrigerators PROMO
Designed from the ground up to protect your work. Solid Door Laboratory Refrigerators offer quiet, intuitive operation with excellent temperature performance, sustainable design and manufacturing, and an outstanding warranty.
Fisherbrand™ Isotemp™ FBG Series Glass Door Laboratory Refrigerators PROMO
Designed from the ground up to protect your work. Glass Door Laboratory Refrigerators offer quiet, intuitive operation with excellent temperature performance, sustainable design and manufacturing, and an outstanding warranty.
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz |
|---|---|
| Warranty | 3 Years Parts and Labor, 2 Years Compressor |
| Plug Type | NEMA 5-15 |
| Door Style | Glass |
| Refrigerant | R290 |
| Cabinet Material | Painted Steel |
| Ports | 1 Rear Access Port |
| Interior | White (Painted) |
| Access Security | Key Lock |
| Monitoring Options | SMART VUE Compatible, Remote Alarm Contacts |
| Type | Glass Door Refrigerator |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Shelves | 4 Adjustable |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Range | 3°C to 7°C |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | cULus |
| Exterior Finish | Painted |
Fisherbrand™ Isotemp™ FBG Series Solid Door Laboratory Refrigerators PROMO
Designed from the ground up to protect your work. Solid Door Laboratory Refrigerators offer quiet, intuitive operation with excellent temperature performance, sustainable design and manufacturing, and an outstanding warranty.
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz |
|---|---|
| Plug Type | NEMA 5-15 |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Door Style | Solid |
| Refrigerant | R290 |
| Cabinet Material | Painted Steel |
| Ports | 1 Rear Access Port |
| Temperature Range | 3°C to 7°C |
| Interior | White (Painted) |
| Certifications/Compliance | cULus |
| Exterior Finish | Painted |
| Access Security | Key Lock |
| Monitoring Options | SMART VUE Compatible, Remote Alarm Contacts |
Fisherbrand™ Isotemp™ General Purpose Laboratory Refrigerators PROMO
Ideal for the demanding requirements of daily use in research, clinical, and industrial laboratories storing non-critical products such as reagents, media, and proteins. Fisherbrand™ Isotemp™ General Purpose Laboratory Refrigerators are designed for your everyday laboratory needs.
Fisherbrand™ FBG Series Sample Prep Refrigerators PROMO
Sample Prep refrigerators equipped with a duplex outlet and access ports are built to help meet your temperature-controlled sample preparation needs, offering quiet operation, outstanding performance, and sustainable design.
| Warranty | 3 Years Parts and Labor + 2 Year Compressor |
|---|---|
| Plug Type | NEMA 5-15 |
| Refrigerant | R290 |
| Cabinet Material | Painted Steel |
| Compressor | Top-mounted |
| Ports | 1 Rear Access Port, 2 Side Access Ports |
| Temperature (Setpoint) | 5°C |
| Capacity (English) Shelf | 100 lb. |
| Monitoring Options | SMART VUE Compatible, Remote Alarm Contacts |
| Type | Refrigerator |
| Door Material | Glass |
| Control Type | Capacitive Touch |
| Capacity (Metric) Shelf | 45 kg |
| Voltage | 120 V |
| Defrost | Automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Style | Freestanding |
| Temperature Range | 3°C to 7°C |
| Certifications/Compliance | cULus,ENERGYSTAR,EPA SNAP |
| Exterior Finish | Painted Steel |
Fisherbrand™ Isotemp™ General-Purpose Series Lab Refrigerators, 45 cu. ft.
Reliable cold storage for general-purpose applications